Kullanma Kılavuzu

İnka Yapı Taahhüt...

Sert Zeminlerde (Mermer, Traverten, Granit, Quartz, Krom, Andezit, Bazarlt vb..) El Tipi Benzinli Sondaj Karot Uygulama Kılavuzu

GÜVENLİ KULLANIM İÇİN TALİMATLARI OKUYUNUZ YANLIŞ KULLANIM CİDDİ HASARLARA YOL AÇABİLİR. !!!!!MAKİNEYİ YAĞSIZ BENZİNLE KESİNLİKLE ÇALIŞTIRMAYIN!!!!! İNKA & STAHLMANN EL TİPİ SONDAJ KAROT SİSTEMLERİ İNKA EL SONDAJI – EL KAROTU- EL TİPİ SONDAJ- BENZİNLİ KAROT MOTORLARININ KULLANIM KILAVUZU BENZİN SINIFI: KURŞUNSUZ 95 OKTAN - YAĞ SINIFI: 2 T BENZİNLİ MOTOR YAĞI 1- BİR LİTRE BENZİNE, MAKSİMUM 30 ml 2 ZAMANLI MOTOR YAĞI (2T yağ sınıfı) EKLENEREK KARIŞIM YAPILACAKTIR. BENZİN VE YAĞ KARIŞIMI DIŞARIDA BİR BİDON İÇERİSİNDE YAPILMALIDIR. MAKİNEYE, YAĞLI BENZİN İKMALİ YAPILMADAN ÖNCE MUTLAKA DIŞARIDA BİR BİDON İÇERİSİNDE ÇALKALAMA İŞLEMİ YAPILMALIDIR. BENZİN –YAĞ KARIŞIMINDA, SET İÇERİSİNDE BULUNAN ENJEKTÖRÜ ( 30 ML) KULLANINIZ. 2- El tipi karot motoru üzerindeki , KARİBÜRÖTÖRÜN ÜZERİNDEKİ SİYAH MANDALI YİNE KARBÜRATÖR ÜZERİNDE BULUNAN (SEMBOL, AÇIK: III) LASTİK POMPAYA DOĞRU İTTİRİNİZ, DAHA SONRA LASTİK POMPAYI, POMPALAYARAK MOTORU/KARBÜRATÖRÜ BENZİN İLE DOLDURUNUZ. SİYAH MANDALI SEMBOL KAPALI, I/I KONUMA GETİRİNİZ. 3- El tipi sondaj motoru: GAZ TETİĞİ ÜZERİNDEKİ DÜĞMEYİ ON (AÇIK) KONUMA GETİRİNİZ, GAZA BASARAK START İPİNİ ÇALIŞANA KADAR ÇEKİN, MAKİNE ÇALIŞTIKTAN HEMEN SONRA KARBÜRATÖR ÜZERİNDEKİ SİYAH MANDALI SEMBOL, AÇIK : III KONUMUNA GETİRİN.

4- STOP DÜĞMESİ: SAĞ TUTMA KOLUNDA BULUNAN GAZ TETİĞİ ÜZERİNDEKİ DÜĞMENİN OFF (KAPALI) KONUMUDUR. 5- Benzinli Karot makinesinin İLK ÇALIŞTIRILMASI ; , BİR DEPO YAĞLI BENZİN BİTENE KADAR ,MAKİNEYİ YÜKE SOKMADAN ARA, ARA GAZ VEREREK ÇALIŞTIRARAK RODAJ İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRİN. 6- El sondaj makinesini YAĞSIZ BENZİN İLE KESİNLİKLE ÇALIŞTIRMAYINIZ. 7- El Karot motoru İÇİN SHELL 95 OKTAN KURŞUNSUZ BENZİN TAVSİYE EDİLMEKTEDİR. 8- 2 ZAMANLI BENZİNLİ MOTOR YAĞI SINIFI: 2T’ DİR. 9- El tipi sondaj karot MAKİNESİNİ HER BİR SAATLİK ÇALIŞMADAN SONRA 10 DAKİKA DİNLENDİRİNİZ. 10- EL TİPİ SONDAJ KAROT UYGULAMASI ESNASINDA MAKİNE ÜZERİNE KESİNLİKLE AŞIRI BASKI YAPILMAMALIDIR. EL SONDAJI – EL KAROTU UYGULAMASINDA AŞIRI BASKI YAPILMASI HALİNDE MAKİNE BALATALARI VE ŞANZIMANI ZARAR GÖREBİLİR. 11- BENZİNLİ EL KAROTU İLE UYGULAMA ANINDA , KESME/DELME HIZINI ARTIRMAK /AZALTMAK / AYARLAMAK/DENGELEMEK İÇİN GAZ TETİĞİNİ KULLANINIZ. 12- El Karot MAKİNESİNİ KULLANIRKEN VE YAKIT İKMALİ YAPARKEN ATEŞ, KIVILCIM ÇIKARICI MADDELER, YANAN SİGARA VE BENZERİ MADDELERİ UZAK TUTUNUZ. YAKIT İKMALİ YAPARKEN MAKİNEYİ ÇALIŞTIRMAYINIZ/STOP EDİNİZ. 13- Benzinli Sondaj MAKİNESİNİ KULLANIRKEN VE EL SONDAJ KAROT UYGULAMALARI YAPARKEN, MUTLAKA KORUYUCU İŞ ELBİSELERİ VE EKİPMANLARINI KULLANINIZ. (KORUYUCU GÖZLÜK, KULAKLIK, TOZ MASKESİ, ELDİVEN, BARET VE İŞ AYAKKABILARI KULLANINIZ VE BENZERİ EKİPMANLAR ) 14- MAKİNE İLE İŞİNİZ BİTTİKTEN SONRA DEPOSUNDA KALAN YAĞLI BENZİNİ MUTLAKA BOŞALTINIZ.

GÜVENLİ KULLANIM İÇİN TALİMATLARI OKUYUNUZ YANLIŞ KULLANIM CİDDİ HASARLARA YOL AÇABİLİR. EL TİPİ SONDAJ KAROT MAKİNESİ VE EKİPMANLARI İLE SONDAJ KAROT UYGULAMALARINDA, MUTLAKA KORUYUCU İŞ ELBİSELERİ VE EKİPMANLARINI KULLANINIZ. (KORUYUCU GÖZLÜK, KULAKLIK, TOZ MASKESİ, ELDİVEN, BARET VE İŞ AYAKKABILARI KULLANINIZ VE BENZERİ EKİPMANLAR ) UYGULAMA ESNASINDA, YANINIZDA 17 NUMARA AÇIK AĞIZ ANAHTAR VE KÜÇÜK BİR BORU ANAHTARININ BULUNMASINI TAVSİYE ETMEKTEYİZ. İNKA & STAHLMANN BENZİNLİ EL KAROTU - EL TİPİ BENZİNLİ SONDAJ EL TİPİ KAROT MAKİNELERİ VE SONDAJ KAROT EKİPMANLARI İLE SERT ZEMİNLERDE UYGULAMA TARİFİ KESİCİ ELMASLAR KAPALI HALDEDİR. KESİCİ ELMAS UÇLARINI AÇMAK (BİLEY İŞLEMİ) İÇİN KESİCİ ELMAS UCU KAROTİYER TİJE TAKARAK, MAKİNEYE BAĞLI HALDE , BETON ZEMİN ÜZERİNDE 5 İLA 10 DAKİKA DÖNDÜRÜNÜZ, BETONDA KUM OLDUĞU İÇİN KESİCİ ELMAS UCU SÜRTÜNME İLE AÇILMIŞ HALE GELECEKTİR. 1- EL İLE SONDAJ-KATROT UYGULAMASI YAPILACAK ALAN ( KESİCİ ELMASIN TEMAS EDECEĞİ ALAN) ÇEKİÇ VEYA BENZERİ BİR ALET İLE ÖRSELENMELİDİR, ÖRSELENME İŞLEMİ SONDAJ KAROT MAKİNESİNİN VE SONDAJ TİJİNİN (KAROTİYER) (UCUNDA ELMAS TAKILI TİJ) MERKEZLEMESİNE YARDIMCI OLACAKTIR. EL TİPİ KAROTLU SONDAJ -KAROT TİJLERİ 50 CM BOYUNDADIR. EL İLE SONDAJ-KAROT UYGULAMASINA 50 CM BOYUNDA OLAN KAROTİYER İLE ( UCUNDA ELMAS OLAN TİJ) BAŞLANIR. 50 CM DERİNLİĞE ULAŞILDIKTAN SONRA KAROTİYER ( UCUNDA ELMAS OLAN TİJ) delikten çıkartılarak ve makineden ayırılarak, içindeki numune (karot) çıkartılır/boşaltılır, (sondaj-karot uygulamalarında karotiyerin, içerisindeki numune/karot çıkarılması- boşaltılması işlemi her 50 cm derinlikte yapılır). MAKİNEYE UZATMA TİJİ OLAN (düz boru tipindeki tij) takılır, uzatma tijinin ön tarafına ,karotiyer tij takılarak ,açılmış olan sondaj deliğine sokulur ve sondaj-karot uygulamasına devam edilir. 1 metre derinliğe ulaşıldıktan sonra tijler delikten çıkarılır, KAROTİYER ( UCUNDA ELMAS OLAN TİJ) ve uzatma tiji delikten çıkartılarak ve makineden ayırılarak, karotiyer tij içerisindeki numune (karot) çıkartılır/boşaltılır.

2- HELEZON TİP BURGU TİJLERİN KULLANIMI; 1 METRE DERİNLİĞİNDE AÇILAN SONDAJ DELİĞİNDE ,SONDAJ KAROT UYGULAMASINA HELEZON TİP BURGU TİJLER İLE DEVAM ETMEK İÇİN, MAKİNEYE DÜZ BORU TİPİNDE OLAN UZATMA TİJİ TAKILIR, DÜZ BORU TİPİNDEKİ UZATMA TİJİNİN ÖN TARAFINA HELEZON TİP BURGULU UZATMA TİJİ TAKILIR, HELEZON TİP BURGULU UZATMA TİJİNİN ÖN TARAFINA ,KAROTİYER TİJİ (UCUNDA KESİCİ ELMAS OLAN TİJ) TAKILIR VE 1 METRE DERİNLİĞİNDE AÇILMIŞ OLAN SONDAJ DELİĞİNE BİRBİRİNE MONTE EDİLEN TİJLER SALINARAK SONDAJ-KAROT UYGULAMASINA DEVAM EDİLİR. 1 METRE 50 CM(1,5) DERİNLİĞE İNİLDİKTEN SONRA SONDAJ DELİĞİ İÇERSİNDE BULUNAN KAROTİYER- HELEZON TİP BURGULU TİJ VE KAROTİYER DELİK İÇERİSİNDEN ÇIKARILIR VE KAROTİYER İÇERİSİNDEKİ KAROT/NUMUNE BOŞALTILIR. HELEZON TİP BURGU TİJLERİN AVANTAJLARI Piyasada bulunan el tipi sondaj karot makineleri tamamen düz tip tijlerle (boru tijler) kullanılmaktadır. Düz boru tip tij kullanan el tipi sondaj karot makineleri ile sadece sert zeminlerde sondaj-karot uygulamaları yapılmakta olduğu gibi düz boru tipindeki tijler uygulama esnasında delik içerisinde sıkışmakta ve istenilen verimi vermediği gibi çoğu zaman sıkışma nedeniyle, sondaj deliğinin içerisinden çıkarılamamaktadır, bu durum uygulama yapan/yaptıran şahıslara/şirketlere vb. hem zaman kaybı hem de para kaybı yaşatmaktadır. Tasarımı , patenti firmamızı ait olan ve firmamız tarafından imal edilerek satışa sunulan Helezon tip/burgulu tijler, düz tip burgu tijler ile uyumlu olup her türlü sert ve yumuşak zeminlerde sondaj karot uygulamalarında tij sıkışma riskini en aza ve indirdiği gibi, delik içerisinde oluşan çamurun dışarı tahliyesinde de kolaylık sağlamaktadır. Tek tij ekipmanı ile sert ve yumuşak zeminlerde sondaj ve numune (karot) alma uygulamaları yapılabilmektedir.

3- 1 METRE 50 CM(1,5M) DERİNLİKTEN SONRAKİ TİJ UZATMALARI: OLUŞTURULAN 1,5 METRE DERİNLİKTE SONDAJ-KAROT UYGULAMASINA (TİJ UZATMALARI) DEVAM ETMEK İÇİN, MAKİNEYE TAKILAN DÜZ BORU TİPİNDEKİ UZATMA TİJİ VE KAROTİYER TİJ (UCUNDA KESİCİ ELMAS OLAN TİJ) ARASINA HELEZON TİPİ BURGU UZATMA TİJİ EKLENEREK GEREKLİ TİJ UZATMA İŞLEMİ YAPILARAK SONDAJ-KAROT UYGULAMASINA DEVAM EDİLİR. 4- EL SONDAJI MAKİNESİ İLE SONDAJ –KAROT UYGULAMASI YAPILIRKEN KESİNLİKLE MAKİNAYA AŞIRI BASKI YAPILMAMALIDIR. MAKİNE KENDİ AĞIRLIĞINDA SONDAJ İŞLEMİNİ SERT ZEMİNİ KESEREK YAPACAKTIR. SONDAJ UYGULAMASI ESNASINDA MAKİNEYE AŞIRI BASKI YAPILMASI HALİNDE MAKİNE BALATALARI ZARAR GÖRECEKTİR. KAROTLU EL SONDAJ KAROT UYGULAMA ESNASINDA MAKİNEYE EL İLE HAFİF BİR BASKI YAPILMALIDIR. 5- EL TİPİ KAROTLU SONDAJ MAKİNESİ VE EKİPMANLARI İLE DELME İŞLEMİ 90 DERECE AÇI İLE YAPILMALIDIR VE BU AÇI KAYBEDİLMEMELİDİR. MAKİNEYİ KASTIRMADAN (KANITTIRMADAN) ÇALIŞMA YAPINIZ. ELLE SONDAJ KAROT , UYGULAMASI ESNASINDA OLABİLECEK UÇ/TİJ SIKIŞMALARINDA KOLLARINIZIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN DİKKATLİ ÇALIŞMA YAPINIZ. ÖRNEK: ÇALIŞMA ESNASINDA OLABİLECEK SIKIŞTIRMALARDA MAKİNEYİ UÇTAN AYIRARAK, SAPLANAN UCU T ŞEKLİNDE TASARLANMIŞ TİJ KURTARMA KOLU İLE HEP SAĞ YÖNE DOĞRU ÇEVİRME YAPARAK SIKIŞMIŞ OLAN TİJLERİ ÇIKARINIZ.

EL TİPİ KAROT SONDAJ EKİPMANLARININ TÜM TİJLERİN BAŞLIKLARINA (TİJLERİN BİRBİRLERİNE MONE OLAN YERLERİNE), KISMINA GRES YAĞI SÜRÜNÜZ. 7- EL SONDAJI UYGULAMASINDA, SU KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİDİR. SU, SÜRTÜNMEDEN DOLAYI ISINAN TİJLERİ SOĞUTACAĞI GİBİ KESME İŞLEMİNDE DE BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAKTIR. 2-3 METRE DERİNLİK İÇİN EN AZ 15 LİTRE SU GİDERİ OLACAKTIR. ELLE YAPILAN SONDAJ KAROT UYGULAMASINDA SUYUN AZ VERİLMESİ VEYA HİÇ VERİLMEMESİ DURUMUNDA TİJLER VE KESİCİ ELMAS HASAR GÖRÜR VE DELİK İÇERİSİNDE SIKIŞMA YAPARAK, MAKİNE DE ZARAR GÖRÜR VE EL TİPİ KAROTLU SONDAJ UYGULAMASI YAPILAMAZ HALE GELİR. SONDAJ UYGULAMASI ESNASINDA OLUŞABİLECEK BİR SIKIŞMA DA KOLLARINIZIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN DİKKATLİ VE TEMKİNLİ OLUNUZ. 8- EL SONDAJ KAROT MAKİNASI İLE KAROTLU SONDAJ UYGULAMASI YAPILIRKEN, EL TİPİ SONDAJ KAROT MAKİNASINI 10-15 CM YUKARI- AŞAĞI KALDIRIP-İNDİRİMENİZ DELİK VE TİJ İÇERİSİNDE BULUNAN ÇAMURLU SUYUN DIŞARI ATILMASINDA FAYDASI SAĞLAYACAK VE KARTLU EL SONDAJI UYGULAMASINI KOLAYLAŞTIRACAKTIR. 9- KAROTLU EL SONDAJ MAKİNESİ İLE YAPILAN UYGULAMASI ESNASINDA, SU POMPALARININ İÇİNE SIVI SABUN KOYUNUZ, SABUN, KESME İŞLEMİNİ KOLAYLAŞTIRIR. 10- EL TİPİ SONDAJ KAROT MAKİNELERİ VE EKİPMANLARI İLE SONDAJ KAROT UYGULAMASINI DİKEY VE YATAY OLARAK YAPABİLİRSİNİZ.

11- EL TİPİ SONDAJ-KAROT MAKİNESİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ SONDAJ KAROT İŞLEMİ BİTTİĞİNDE, TİJ VE KAROTİYERLERİNİZİ TEMİZLEYİN, KURULAYIN VE TİJLERİN BİRBİRLERİNE EKLENEN YERLERİNİ GRES YAĞI İLE YAĞLAYINIZ.

Karotlu el sondaj makinesi ile yapılan uygulaması esnasında, su pompalarının içine sıvı sabun koyunuz, sabun, kesme işlemini kolaylaştırır.

GÜVENLİ KULLANIM İÇİN TALİMATLARI OKUYUNUZ YANLIŞ KULLANIM CİDDİ HASARLARA YOL AÇABİLİR. EL TİPİ SONDAJ KAROT MAKİNESİ VE EKİPMANLARI İLE SONDAJ KAROT UYGULAMALARINDA, MUTLAKA KORUYUCU İŞ ELBİSELERİ VE EKİPMANLARINI KULLANINIZ. (KORUYUCU GÖZLÜK, KULAKLIK, TOZ MASKESİ, ELDİVEN, BARET VE İŞ AYAKKABILARI KULLANINIZ VE BENZERİ EKİPMANLAR ) YUMUŞAK ZEMİNLERDE SONDAJ (DELİK AÇMA) UYGULAMASI İÇİN BURGU APARATLARININ KULLANIMI 1- EL SONDAJ MAKİNESİ İLE, YUMUŞAK ZEMİNLERDE SONDAJ (DELİK AÇMA) UYGULAMALARI İÇİN TASARLANAN TİJLER BURGU-HELEZON ŞEKLİNDEDİR. YUMUŞAK ZEMİNDE SONDAJ(DELİK AÇMA) İŞLEMİNE; MAKİNEYE, UCUNDA MATKAP OLAN ÖNCÜ BURGU İLE BAŞLANIR VE 50, 55 CM DERİNLİĞE İNİLDİKTEN SONRA, ÖNCÜ BURGUNUN ARKASINA GERİ/UZATMA BURGULARI EKLENEREK SONDAJ İŞLEMİNE DEVAM EDİLİR. 2-MAKİNE İLE DELME İŞLEMİ 90 DERECE AÇI İLE YAPILMALIDIR VE BU AÇI KAYBEDİLMEMELİDİR. MAKİNEYİ KASTIRMADAN (KANITTIRMADAN) ÇALIŞMA YAPINIZ. MAKİNEYİ KASTIRMANI/KANITTIRMANIZ HALİNDE ŞANZIMAN İÇERİSİNDE BULUNAN DİŞLİLER ZARAR GÖREBİLİR. ÇALIŞMA ESNASINDA OLABİLECEK SIKIŞTIRMALARDA MAKİNEYİ UÇTAN AYIRARAK, SAPLANAN UCU T ŞEKLİNDE TASARLANMIŞ TİJ KURTARMA KOLUNU KULLANINIZ. TİJ KURTARMA KOLUNU İLE HEP SAĞ YÖNE DOĞRU HAREKET YAPMALISINIZ. 3-YUMUŞAK ZEMİNLERDE SONDAJ (DELİK AÇILMASI) UYGULAMASI YAPILIRKEN KESİNLİKLE MAKİNAYA AŞIRI BASKI YAPILMAMALIDIR. MAKİNE VE BURGU APARATLARI KENDİ AĞIRLIĞINDA DELİK AÇMA İŞLEMİNİ YAPACAKTIR. SONDAJ UYGULAMASI ESNASINDA MAKİNEYE AŞIRI BASKI YAPILMASI HALİNDE MAKİNE BALATALARI ERKEN BİTECEKTİR. UYGULAMA ESNASINDA HAFİF BİR BASKI YAPILMALIDIR. 4-MAKİNA İLE YUMUŞAK ZEMİNDE SONDAJ UYGULAMASI YAPILIRKEN, MAKİNAYI 15CM-20 CM YUKARI- AŞAĞI KALDIRIP-İNDİRİMENİZ DELİK İÇERİSİNDE VE BURGULAR ETRAFINDA TOPLANAN ÇAMURUN DIŞARI ATILMASINDA FAYDASI SAĞLAYACAK VE SONDAJ UYGULAMASINI KOLAYLAŞTIRACAĞI GİBİ OLUŞABİLECEK BURGU SIKIŞMALARINI ENGELLEYECEKTİR. 5-SONDAJ UYGULAMASINDA, SU KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİDİR. SU, SÜRTÜNMEDEN DOLAYI ISINAN BURGULARI SOĞUTACAĞI GİBİ DELME İŞLEMİNDE DE BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAKTIR. 2-3 METRE DERİNLİK İÇİN EN AZ 15 LİTRE SU GİDERİ OLACAKTIR. SONDAJ UYGULAMASINDA SUYUN AZ VERİLMESİ VEYA HİÇ VERİLMEMESİ DURUMUNDA BURGULAR HASAR GÖRÜR VE DELİK İÇERİSİNDE SIKIŞMA YAPARAK SONDAJ UYGULAMASI YAPILAMAZ HALE GELİR.

6-TÜM TİJLERİN ARKA KISIMLARINA (TİJLERİN BİRBİRLERİNE GEÇEN YERLERİNE), KISMINA GRES YAĞI SÜRÜNÜZ 7-SONDAJ UYGULAMASI ESNASINDA, SU POMPALARININ İÇİNE SIVI SABUN KOYUNUZ, SABUN KESME İŞLEMİNİ KOLAYLAŞTIRIR. 8-SONDAJ (DELİK AÇMA) UYGULAMASINI DİKEY VE YATAY OLARAK YAPABİLİRSİNİZ. 9-SONDAJ İŞLEMİ BİTTİĞİNDE, BURGULARINIZI TEMİZLEYİN, KURULAYIN VE BİRBİRLERİNE EKLENEN YERLERİNİ GRES İLE YAĞLAYINIZ.